Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości

Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze

XII Marsz Katyński

10 kwietnia 2026 r. po raz dwunasty ulicami Wolsztyna w ciszy i skupieniu przemaszerował XII Marsz Katyński. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Celem Marszu jest uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Kolejarze i Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi.

Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 Kolejarzy i 724 Leśników. Wolsztyńska lista pomordowanych obejmuje 32 nazwiska w tym 14 Policjantów. W czasie Marszu wyczytano 80 nazwisk pomordowanych z każdym wyczytanym nazwiskiem składano zapalony znicz pamięci. Kwiaty składano przy 5 pomnikach czcząc pamięć ofiar mieszkańców Ziemi Wolsztyńskiej pomordowanych przez Sowietów na wschodzie jak i pomordowanych przez Niemców na terenie Ziemi Wolsztyńskiej.

W trakcie inscenizacji był przejazd historycznym pociągiem do stacji Gniezdowo. Przy pomniku ofiar na Bielniku odbył się uroczysty Apel Pamięci i zakończenie uroczystości w 86 rocznicę zbrodni katyńskiej.  W Marszu udział wzięło około 120 rekonstruktorów, poczty sztandarowe, delegacje. XII Marsz Katyński w Wolsztynie to żywa lekcja historii w którą czynnie angażują się uczniowie szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele władz lokalnych i instytucji. Maszerują ramię w ramię spełniając powinność patriotycznej pamięci o ofiarach bestialskiego mordu.

Ceremoniał wojskowy zapewnił 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Leszna.
Patronat nad Marszem objął Komitet Honorowy w składzie:  Prezydent RP Karol Nawrocki, Wicepremier Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell,  Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Ks. Arcybiskup Metropolita Poznański Zbigniew Zieliński.

Partnerami XII Marszu Katyńskiego w Wolsztynie byli: Burmistrz Wolsztyna, Wójt Gminy Siedlec, Związek Oficerów Rezerwy RP, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Wolsztyński Dom Kultury, Parowozownia Wolsztyn, Nadleśnictwo Wolsztyn, Kwiaciarnia MAJOWA Wolsztyn.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Poznań, TVP info, TV Republika, Radio Zachód, Głos Wolsztyński i Gminne Wieści Siedlec.