Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości

Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze

Historyczne „perełki” w Drzonowie

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie to unikatowe i niezwykłe miejsce. Pielęgnując historię, zachowuje pamięć, i jak dowodzi choćby ostatnia wystawa, jest to bardzo potrzebne mieszkańcom regionu. We wtorek, 13 lutego 2024 r. oficjalnie otwarto wystawę pt. „Najnowsze Nabytki Lubuskiego Muzeum Wojskowego 2019-2023”. Prezentowane na wystawie zbiory, to nabytki ostatnich lat – kilkaset przedmiotów związanych z wojskiem, które przekazali darczyńcy, nie tylko instytucjonalni, ale i osoby prywatne.
Bardzo cieszymy się, z tego, że stajemy się pewnego rodzaju instytucją zaufania publicznego. Członkowie rodzin przekazują nam pamiątki rodzinne, które traktują jak swoistego rodzaju relikwie. – mówił podczas otwarcia Dyrektor LMW w Drzonowie Piotr Dziedzic. Mundury, zdjęcia, dokumenty – wszystko to ma ogromną wartość emocjonalną dla darczyńców.

Na wystawie można zobaczyć m.in. wyposażenie niemieckiego pancernika czy brytyjski hełm z czasów pierwszej wojny światowej. Historycznych „perełek” jest więcej. – Ciekawy i rzadki w polskich zbiorach muzealnych jest pistolet samopowtarzalny Bergmann Bayard MI 908 wzór 1908 wyprodukowany jeszcze przed pierwszą wojną światową. – wskazał Tadeusz Blachura, kurator wystawy. Ten unikatowy pistolet wraz ze skórzaną kaburą, ładownicą i magazynkami, do lubuskiego muzeum przekazali żarscy policjanci. Wszystko to zostało znalezione podczas rozbiórki podłogi w starym, przedwojennym domu. Po zabezpieczeniu znaleziska, przeprowadzonym postępowaniu i wykonanej ekspertyzie, żarscy policjanci przekazali je na ręce dyrektora LMW.

Podczas otwarcia wystawy nie zabrakło słów podziękowań i momentów wzruszeń. Obecny był tego dnia w muzeum jego twórca i były już dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Włodzimierz Kwaśniewicz. Jak mówił, niezmiernie cieszy się z tego, że muzeum tak prężnie działa i się rozwija.

Na wystawie, nie brakuje też bardziej współczesnych, ale równie ciekawych eksponatów. Swój mundur z czasów swojej służby w Świętoszowie przekazał dowódca tamtejszej brygady pancernej gen. Paweł Lamla. Można też zobaczyć sztucer myśliwski z elementami niemieckiego karabinu maszynowego i z optyką wziętą z radzieckiego karabinu. „Najnowsze Nabytki Lubuskiego Muzeum Wojskowego 2019-2023”na wystawie czasowej oglądać można do maja 2024 r.