Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości

Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze

Pamięci Ofiar Katynia

10 września 2021 r. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości, Instytut Pamięci Narodowej oraz Wolsztyński Dom Kultury zaprosili na uroczystości Pamięci Ofiar Katynia.
W sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury odbył się pokaz filmów pt. „Marsz Cieni” w reżyserii Lesława Dobruckiego, producent IPN i „Pochylam wzrok wiedząc” w reżyserii Kariny Wilhelmi-Tecław, producent TVP3 Poznań. Oba te filmowe obrazy opowiadają o zbrodni katyńskiej przez pryzmat odbywających się już od kilku lat Marszy Katyńskich w Wolsztynie oraz Marszy Cieni w Warszawie.

Film pt. „Marsz Cieni” to 22-minutowy dokument Lesława Dobruckiego, który prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Opowiadał historię szczególnego wydarzenia ustami rekonstruktorów, wcielających się w rolę poszczególnych postaci. Ukazał jak kolejne pokolenia Polaków, w tym także to najmłodsze, przejmuje pamięć po zamordowanej przez Sowietów elicie. Jest także innym sposobem spojrzenia na działania grup rekonstrukcyjnych w Polsce. Zdjęcia do tego filmu kręcone były w Wolsztynie w lipcu 2020 r. W filmie występuje Maciej Mycza, prezes SMHW.
Po projekcjach filmowych wręczono odznaczenia za krzewienie idei niepodległościowej. Odbyła się również dyskusja panelowa poprowadzona przez dr Zdzisława Kościańskiego, przewodniczącego Głównej Komisji Historycznej Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Na scenę zostali zaproszeni dr hab. Rafał Reczek, Anna Domagalska, Maciej Myczka oraz Konrad Staszewski, Jarosław Wróblewski i Kinga Hałacińska.

Uhonorowani zostali: dr hab. Rafał Reczek, Piosik Maria, Janusz Mrozkowiak, Jarosław Świrszcz, Anna Domagalska, Lesław Dobrucki.
Po krótkiej części artystycznej pt. „Ostatni list”, została otwarta wystawa pt.” Wolsztyńskie Marsze w Fotografii i Rzeźbie”. Wystawa potrwa do końca września w Galerii Promocje przy Wolsztyńskim Domu Kultury – serdecznie na nią zapraszamy!

Fot. WDK